Arūnas Peškaitis OFM ir Kazys Simanauskas. „Bandymai“

A. Peškaitis ir K. Simanauskas. Bandymai

A. Peškaitis, K. Simanauskas. Bandymai. – Vilnius: Bernardinai.lt, 2015. – 92 p.

„Bandymai“ – antroji kunigo pranciškono Arūno Peškaičio ir fotografuojančio gydytojo Kazio Simanausko knygelė. Tai dialogas, kuriame fotografijos pratęsia poetinius tekstus, o eilėraščiai – vaizdą.

Šią knygą galima skaityti kaip išpažinimą – to, kas jau pamatyta ir suprasta, kas jau įžvelgta: patirtyse, apmąstymuose, nuojautose; kintančiose ir nekintančiose formose, atvaizduose; šviesotamsos jungtyse, atskirtyse ir sandūrose, visuose gyvenimo „paviršiuose“, virstančiuose ar virtusiuose esmėmis. Išpažinimo „dugne“ ar šerdyje – kaskart atrandama, bet ir kaskart (jau be baimės) prarandama gyvenimo, mirties, laikinumo ir amžinumo meilė.

Ši žodžio ir vaizdo jungties ištara panaši į vos puse lūpų ištariamą atvertį ar mįslingą užuominą, prisotintą būtišką gylį pasiekiančių šviesotamsos žaismių ir paradoksų, bet taip autentiškai pasakomų, jog tai įgauna įtaigaus kvietimo galią. Kur esame kviečiami? Atsispirti nuo daiktų, reiškinių, patirčių, jausmų paviršiaus ir pasinerti į nenusakomą ir neparodomą būties tylą.

Abu autoriai išsiduoda esą įsiklausę į būtį, besikalbantys su ja, pažįstantys jos liūdesį ir gaivumą, gėlą ir paguodą.

Labiausiai brangintina, kad kūrėjų žodžiai bei atovaizdžiai nepasilieka vien estetinio ar poetinio grožio, kurio čia apstu, formose, o išsprogdina autentišką išgyvenimo katarsį, kupiną žmogiško skausmo ir kančios, vienišumo ir atskirties, betgi – ir jau mistine vadintina egzistencinės palaimos akimirkas, neišvengiamai patiriamas kiekvieno, kas pasiryžta susitikti su Dievu veidas į Veidą, dvasia į Dvasią. Anapusybės realumo ištikti ir jai pasidavę, priėmę iššūkį skausmingai tebeieškoti to, kas niekados taip ir nebus iki galo surasta, knygos autoriai kartais priartėja iki gąsdinančio gylio, kartais nutolsta iki dailių gyvenimo paviršių, kurių atspindžiai – verbalūs ir vizualūs – neišvengiamai jau yra persmelkti fragmentiškų Didžiojo Kūrėjo atvaizdo įminimų.

Šios knygos žodžiams nereikia kitų žodžių, kad juos paaiškintų, o vaizdams – juos „atrakinančių“ įžvalgų. Ir vieni, ir kiti yra gimę aitrioje, bet palaimintoje įsiklausymo ir įsižiūrėjimo į save bei pasaulį laisvėje, brendę ir pražydę jos džiaugsme bei jos gėloje.

Taigi ir skaitomi bei žiūrimi gali būti ne tiek akimis, kiek savąja ieškojimo, pažinimo ir jo keliamo skausmo bei džiaugsmo tyla.

Elvyra Kučinskaitė

Parašyti įvertinimą

Pastaba: HTML neverčiamas!
    Blogas           Geras
  • 5.00€

  • Be PVM: 4.59€