Nerija Putinaitė. „Nugenėta pušis“

Nerija Putinaitė „Nugenėta pušis. Ateizmas kaip asmeninis apsisprendimas tarybų Lietuvoje“

Nerija Putinaitė. Nugenėta pušis. – Vilnius: Lietuvos katalikų mokslo akademija, VšĮ „Naujasis židinys-Aidai“, 2015. – 376 p.

Nerija Putinaitė – viena drąsiausių ir produktyviausių Lietuvos kultūros tyrėjų ir kritikių. Jos knygos Šiaurės Atėnų tremtiniai (2004), Nenutrūkusi styga (2007) ir Trys lietuviškosios Europos (2014) tapo lietuvių tautinės tapatybės ir sovietmečio kultūrinių padarinių tyrimų klasika, o jos vieši pasisakymai nuolat sukelia diskusijų proveržius pačiomis svarbiausiomis ir skaudžiausiomis šiandienos kultūros santykio su praeitimi temomis.

Šioje knygoje autorė analizuoja sovietinėje Lietuvoje vykdytą ateizavimo politiką. Remdamasi archyvų medžiaga, viešais ideologiniais propagandiniais tekstais, laikraščių publikacijomis, ji dėmesį telkia į „švelnųjį“ (ne represyvųjį) ateizacijos politikos pavidalą ir aprašo, kaip valdžia ieškojo tokių ateizavimo priemonių, kurios ne atstumtų visuomenę, o ją paskatintų bendradarbiauti. Aptariamas visuomenės, siekusios rasti sugyvenimo su režimu būdą, pozityvus, pozityvus atsakas į valdžios politiką.

Autorė teigia, kad vietinė lietuviškoji sovietinė valdžia šiame politikos lauke veikė gana savarankiškai Maksvos atžvilgiu. Jos ateizavimo politikos tikslas nebuvo įdiegti marksistinę-lenininę ateistinę pasaulėžiūrą ir moksliškai demaskuoti  religiją kaip „prietarus“. Priemonės buvo nukreiptos atitraukti visuomenę nuo Katalikų Bažnyčios, kurią valdžia suvokė kaip politinį priešą, įtakingą jėgą, gebančią telkti ir organizuoti žmones.

Putinaitė atrado dalykų, apie kuriuos Lietuvos istorikai dar net nebuvo pradėję diskutuoti.“
            Nerijus Šepetys

„Tai drąsus tarpdisciplininis eksperimentas.“
            Katarzyna Korzeniewska

Parašyti įvertinimą

Pastaba: HTML neverčiamas!
    Blogas           Geras
  • Prekės kodas: 9786098163025
  • Prieinamumas: Laikinai Nėra
  • 8.00€

  • Be PVM: 7.34€